VILKEN TRIATHLONHELG DET BLEV!

Stort stort grattis till alla er som genomförde klubbens första virtuella Triathlon-lopp 7-9 augusti.
Det har varit helt fantastiskt att följa er, över 500 kvinnor och män, som under helgen simmat, cyklat och sprungit ihop. Tillsammans fast på olika platser och på olika sätt. Det har inte heller varit något fel på kreativiteten hos er.
Ni har simmat i pooler, sjöar och i hav. Cyklat på landsväg med allt från de mest avancerade triathloncyklarna till damcyklar med barnsits och mountain bikes i skog. Sprungit eller promenerat för att få ihop era distanser på löpningen. Vissa har gjort alla grenar i ett svep medan andra delat upp grenar och distanser under de tre dagarna.

Så härligt att se gravida, mammor, vänner, nybörjare och professionella genomföra sina lopp. Barn, familjer, mor- och farföräldrar har engagerat sig som stöd och support och det har varit rörande att se det enorma digitala stöd och peppandet mellan er deltagarna. Många har satt personliga rekord på distanser och tider. Det här är verkligen ett bevis på ett modernt sätt att tävla där inte snabbast vinner utan alla faktiskt är vinnare.
NI är alla vinnare!!!

Tack för all inspiration och pepp ni spred under helgen. Visst längtar man redan till nästa utmaning?
/Alla vi i Styrelsen

Ps: Glöm inte spana in de nya snygga TEAM RUN hot shortsen som nu går att beställa, se längre ner. 
Nu finns de populära RUN hot shortsen i TEAM utseende!  Beställ här
Några ord från grundaren Anna Wretling
”Det var viktigt för oss att göra loppet tillgängligt för alla. Vi tror på den fria kvinnan som äger sin egen prestation, att kunna vara med på sina egna villkor och efter sina egna förutsättningar gör att många för första gången vågat sig på utmaningen som ett triathlon faktiskt är. Lyckan i att genomföra en utmaning och klara av den gör att man växer, och vi vill hjälpa till att ge kvinnor de förutsättningarna”
Anna Wretling
Härliga meddelanden från våra medlemmar om just deras upplevelse under triathlonhelgen!
Jag kunde också – mitt första triathlon!
Jag som
– aldrig haft på mig en simmössa (så nu har jag några gråa hår färre, för de satt kvar i mössan!)
– aldrig simmat en längre sträcka i öppet vatten
– inte äger några cykelbyxor
– inte heller äger cykelskor med särskilda trampor
– i alla fall har en schysst vardagscykel (om racercyklar är en travhäst är det här en ardenner)
– inte heller har snygga PW-kläder
– ändå tycker det är lite power woman också att sy sina egna träningskläder
– varit utanför bekvämlighetsboxen och sprungit i bara sporttop på överkroppen
Jag kunde också! Efter en sommar som inte alls blev som önskat eller planerat träningsmässigt, så kunde jag också! Tack för pepp att testa nytt och hjälp att lösa det tekniska!
Helen Åkerman
Sååå kul upplägg! Passade mig perfekt! Inga krav utan bara en kul semesteraktivitet. Trampade runt som en galning på grusvägar bland sommarstugor på en gammal tantcykel utan växlar. Man tager vad man haver o.s.v.
Satu Andersson
Åsa Höjer
Cyklat, badat å tagit mig hem /i mål. Skippade våtdräkten, Skellefteälven har nog inte vart så varm på flera år
41 min 🚴
11 min 🧜‍♀️🏊‍♀️
36 min gå/jogga
Tider inte så viktiga men 🏅 är erövrad i mitt första triathlon
Annie Thoren
Jag tog med mig mamma på min första triathlon på TVÅ ÅR, galet vad fort tiden gått.
Vi körde sprinten men med 750m simning – 20km cykel – 5km löp. Jag i mål på ca 1h10min, verkligen över förväntan!
Dödade ganska många demoner på vägen då jag för första gången på över 1.5år vågade ta i, senaste jag gjorde det fick jag en panikångest attack och bestämde mig då för att ’nu är jag klar med det här’. Så tack Powerwoman Team för fantastiskt intiativ och tack älskade mamma för att du gjorde din första, enda och sista triathlon för i år.
Läs också Annies öppna och ärliga artikel om den komplexa kärleken till triathlon här 
Hör av dig om du också vill dela med dig!
Email: [email protected] 
STAY CONNECTED FOLLOW OUR TEAM ON INSTAGRAM:  @teampowerwoman_official

Våra Ambassadörer
Kristin Gannerud, @kgannerud  /  Issa Willett, @issasw  / Tove Larsson, @ttovelarsson / Tilda Loftin, @coachtilda / Natalie Persson, @nattapersson

Pass Your Power Forward

<<Pass Your Power Forward>>, is a a second-hand market place supported by the brand Power Woman behind the non profit organisation Team Power Woman Athletic Club. Everyone is free to buy and sell Power Woman sportswear. Make another Power Woman happy and PASS YOUR POWER FORWARD!

Facebook
Instagram
Website
Email
LinkedIn
Follow us on YouTube
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Copyright © 2020 Power Woman, All rights reserved.